Dědina

V roce 2008, kdy včelařský kroužek při ZŠ Dědina pod vedením Martina Semeráda zahájil svou činnost, představoval něco zcela neobvyklého. Dětí se přihlásilo dost, i přesto, že kroužek ze začátku probíhal bez včel. Fantazie dětí je naštěstí velká, a tak děti včely nahradily a s radostí hrály na včely, sršně vosy nebo na hledání medu. 

V roce 2009 se podařilo získat první včely a darovaný medomet a tak mohlo proběhnout první opravdové medobraní.

V roce 2017 se s přispěním Městské části Praha 6 podařilo koupit nový nerezový (=nerezavý) medomet. Medobraní pak bylo jedna báseň.

v klobouku se nebojíme
v klobouku se nebojíme

 Pro přímý styk se včelami a pro pohyb v bezprostřením prostoru okolo úlů jsme si pořídili nezbytné základní ochranné pomůcky (včelařské kukly, rukavice). Zvláště pro menší děti bylo zprvu obtížné všechny části včelařské výstroje řádně zapnout, ale v průběhu roku se to všechny naučily. Nikdo se včel už nebojí a ty jsou hodné a klidně sedí na plástvi. Inu, není to včelí pohádka?

úly máme rozmanité, velké i malované
úly máme rozmanité, velké i malované

A to je naše krásná včelnice v barevném provedení. V popředí je náš nový úl typu senior, který se dá snadno vyklápět a matičku v něm snadno najdeme během chvilky, v pravo pak náš prosklený pozorovací úl, v pozadí naše malované nástavkové úly. 

Tak za chvíli to poteče
Tak za chvíli to poteče

Něco se tady točí a koloběžka to není. Poznáte o jaký stroj se jedná?

Ano, správně, je to naše poslední medobraní a tak nesmí chybět ani náš úplně nový medomet.Když se odborně nastaví kohout, tak to potom poteče med proudem. Otázka pro znalce a pamětníky: kdo se skrývá pod modrou čepicí? 

Náš hrnec na svíčky
Náš hrnec na svíčky

A toto to je náš zavařovací hrnec na máčení svíček. V zimních měsících jsme velmi rádi máčeli svíčky, je to pracné, ale výsledek je voňavý a krásně hoří. 

Vosk to je docela zvláštní látka, s každým namočením ulpí jeden malý kousíček na svíčce. A s každým novým kouskem je možné si něco hezkého přát, je to malé voskové kouzlo.    

úlová váha
úlová váha

Tak na takovéto zvídavé otázky umí nejlépe odpovědět naše úlová váha. Jenom je potřeba si dobře poznamenat, kolik že to bylo kilo minule? 

Ještě si povšimněte dýmáku, připomíná trošku rozjetou lokomotivu, naloženo je uschlé jehličí a dým opravdu stojí za to.

Pracujeme v rytmu roku

Každý měsíc je v životě včelím jiný a i my máme každý měsíc jeden úkol, který je prioritní a trávíme u něj nejvíce času. Pro každý měsíc jednu aktivitu z včelího prostředí  Vám přiblížíme.


Září 

odkorňování kmene

jde to ztuha
jde to ztuha

Práce na přípravě klátu je běh na dlouhou trať a všechny začátky jsou těžké, ale první etapa našeho snažení je zdárně za námi. Díky řezbářským dlátům a paličkám nebyla tato práce utrpení, nýbrž zábava, která ke včelařství neodmyslitelně patří. Odkornění je ale jen začátek, aby se z kmene stal klát, je potřebo ještě hodně času a práce. 

Říjen

Výroba úlů

Výroba úlů. Jeden z nejdůležitějších úkolů včelaře, není to ale věc jednoduchá, je potřeba sestavit nástavek, slepit, sešroubovat, vyvrtat otvor pro očko, našroubovat kryt pro očko, ošetřit nástavek ekologickým nátěrem. Bylo potřeba pořídit Přířezy na výrobu a obnovu nástavkových úlů, Vnější víko a varroadno. Dále také podstavce. Dát celý úl dohromady je sisyfovská práce, co by ale bylo včelaření bez úlů?! 

Listopad 

Starání se o úly a příprava na zimu

Lakování úlů
Lakování úlů

Když už úl máte, tak se o něj postaráte. Pokud tedy včelaříte. Naše vyrobené úly bylo potřeba nalakovat Přírodními olejovými barvami na dřevo. Přijít na jaře k nenalakovanému úlu by totiž nebyl hezký pohled. Zároveň je listopad poslední šancí ke kontaktu s našimi včelkami, tak zase na jaře..

Prosinec

Hrátky s voskem

Med. to si asi každý zvládne asociovat se včelkami. Jenže neméně zajímavou strukturou je vosk. A práce s ním baví. Je k ní ale potřeba spousta vybavení, které nelze nahradit žádnou imitací. Například Vařák na vosk s lisem nebo Vyvíječ páry či Odlévací forma na mezistěny.  Vosková svíce hřeje hned několikrát. Nejprve při výrobě. To je potřeba nastavit hrnec na tu správnou teplotu a potom máčet a máčet ve správném tempu knot. Včeličky jsou sami zalezlé v teplu úlu a tak můžeme přijít do"práce" bez ochranných klobouků - ale pozor na oblečení - rozehřátý vosk z máčené svíčky lehce stéká a na kalhotách potom dělá pěknou neplechu.

Leden

Zimní medobraní

I na podzim může dojít k úhynu včel. Ty naše nám před svým odchodem zanechaly opravdu bohaté zásoby a tak jsme měly neočekávaně ještě jedno medobraní navíc.

Med je v plástvích už dost tuhý a tak přijde na řadu náš lis na med. Staré plástve už nebudeme potřebovat, vosk zpracujeme na svíčky.

Otázkou je, jestli si vzít na práci spíše tričko nebo kulicha, že?

Únor

Mikroskop

Co všechno se skrývá za oponou světa a co všechno nám může prozradit naše zvídavé oko, když jej zaostříme tím správným směrem?

Někteří by se vydrželi dívat i celé hodiny. Ale je potřeba se také podělit s ostatními - být kamarádský a umět spolupracovat, to všechno se u jednoho přístroje dokážeme naučit.

Březen

Lisování - výroba mezistěn

první pokusy byly kostrbaté
první pokusy byly kostrbaté

Vyrobit pravou voskovou mezistěnu, te není nic jendoduchého. A my se to, jak vidno, teprve učíme. Každá nepřesnost se hned projeví. A že je toho hodně, co musíme hlídat: mít správnou teplotu i množství vosku, kontrolovat čas na lisování i tuhnutí - ani moc, ani málo, správné otevírání lisu - ani pomalu, ani rychle, připravit si správný roztok ke smáčení a ještě ho dobře rozestřít.

Nakonec se nám přeci jen několik mezistěn podařilo vyrobit - ale to už náš včelí fotograf nezachytil, měl plné práce s fotografováním těch, co se snažili o správné rozluštění včelích hádenek a textů - aneb i teorie je součástí včelařského života. Tak správně, kdo ví, kde najdeme "očkív"?

Duben

Pokračování práce s klátem 

Se začátkem jara nastal čas pokračování na našem velkém projektu - opracování dřevěného kolosu tak, aby byl pro včelky obyvatelný. Očištění kmene od kůry jsme zvládli už před zimou, nyní je čas práce s dláty a paličkami. Na jaře je vždy práce dost, naštěstí je nadšení z práce na sluníčku silný pomocník, klát se snad nikam neodkutálí, ještě je na něm spoustu práce, určitě s ním nejsme hotovi.

Květen

Mlsání 

Protože jsme se o včelky celý rok starali, ony nám teď pilně sbírají med, příští měsíc si ho také část vezeme. Nyní si ale můžeme trochu odpočinout, hrajeme včelí hry a samozřejmě chodíme i k našim včelkám. Mimo to si vždy na konci kroužku každý ochutná lžičku sladké pochutiny. Koneckonců za měsíc si každý, když se vše podaří, odnese sklenku medu.

Červen

Medobraní

Při medobraní je potřeba vybrat z úlů plástve oplývající medem, odvíčkovat je na stojanu pomocí včelařských vidliček, dát je do medometu a točit a točit.. Medobraní je chvíle mimořádně sváteční, nastává vždy na konci našeho včelího roku, atmosféra je uvolněná a užíváme si vytáčení sladké odměny, letošní rok byl včelařsky úspěšný, uvidíme, co si pro nás připraví rok  další... 

Říjen

Nový začátek u jednoho stolu

Tak tu máme zase začátek nového školního roku. Včelky si pro nás připravili spousty práce i zábavy.

Jak se připravuje pokrm pro larvičky? No přece z pylu a medu. 

Tak si to dnes vyzkoušíme. Je to hodně práce, ale výsledek bude stát za to. Takový pokrm jinde než na včelařském kroužku neochutnáte.

Listopad

Starší žáci - zázvor v medu

Většina z nás už z nás už má za sebou nejeden včelařský rok. Je vidět, že umíme pracovat s rozvahou i pílý. 

V zázvoru je skryto spousta léčivých ohnivých sil.

Díky medu se zjemní účinky, vytáhne se voda a připraví se lahodný pokrm, kterým se můžeme silnit celý rok.


Prosinec

Práce s voskem

Jaký by to byl včelí rok, kdybychom nepracovali s voskem?

Budeme vyrábět svíčky i odlévat do formiček.

Pracujeme i v zimě venku a dáváme si pozor, aby vosk zůstal jen tam, kde má. Práce vyžaduje obezřetnost, vosk je horký a na oblečení se rychle lepí. Každý si dnes domů přinese kousek voňavé vánoční nálady. 




Leden

Vědecký duch vládne mikroskopu

Pohled do jiného světa se odkrývá pod našima rukama.

Letos můžeme pracovat ve větších skupinkách na rozličných úkolem.

Dívat se jedním okem do mirkoskopu a druhým na tužku a snažit se zachytit, co vidíme, není vůbec snadný úkol.

No, jen si to zkuste!

Únor

Obnova úlů

Jsou činnosti, které se i u včelařů opakují stále dokola.

Jedna z nich je práce se dřevem, vruty a vrtačkou.

Letos máme nástavky s krásným cinkovaným spojem. Však také sestavení každého takového spoje dá opravdu hodně práce.

Vrtání na konec už je vlastně taková třešnička na dortu - odměna za dobře vykonané dílo.

Březen

Medocukrové těsto

Chystáme včelkám příkrm na jaro.

Z medu a cukru je potřeba vypracovat placičku, kterou potom dáme včelkám na horní rámky. Nesmí být ani tekutá, ani sypká, prostě tak akorát.

Na konci práce je potřeba se dobře umýt, abychom nešli domů s ulepenýma rukama. Ti, co mlsali v průběhu, si tentokrát musí umýt i pusu a někteří půjdou do pračky celý.


Duben

Přišel k nám nevítaný host

Každý rok přichystá i nejedno překvapení. To nemilé v podobě pandemie jsme zaznamenali i na našem kroužku. Kdo to kdy viděl, abychom ke včelám chodili se dvěma rouškama?

Ale to byl jenom začátek. Následovala individuální výuka a život kroužku se tak docela proměnil 

Ještě že včelky létali dál a pilně sbírali med. 

Červen 

Medobraní

I tento rok jsme se ale dočkali šťastného a sladkého konce.

První kolo pandemie je za námi a sluneční prázdniny před námi.

Každý i letos odchází se svou skleničkou medu a přáním, abychom v příštím roce dohnali to, co jsme letos nestihli.


I letošní školní rok 2021/2022 byl náš včelařský kroužek podpořen z grantového programu Hlavního města Prahy na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy.

Děkujeme.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky