Včelí tábor 10.-14.7.2017

07.08.2017

Pondělí 10. 7.

Ráno jsme si vyrobili jmenovky ve tvaru včelí buňky a zahrály jsme si v altánku několik her, abychom si vzájemně zapamatovali svá jména. Prohlédli jsme si areál školy a nakreslili mapu tábora s vyznačením území Baziliška. Po svačině jsme se dali hned do práce a stloukli několik rámečků pro nový úl. Po obědě si táborníci vyslechli včelí pohádku. Odpoledne jsme se vydali do lesa na sběr troudu, abychom mohli zapálit dýmák a jít se podívat ke včelkám.

V pondělí jsme také včelky poprvé (ještě bez dýmáku) pozorovali a byli svědky dramatické podívané - letního vyhánění trubců z úlu včelími dělnicemi.

Úterý 11. 7.

Díky tomu, že Bazilišek opustil své území, jsme se mohli schovat před dešťovými přeháňkami a malovat v jeho doupěti nové nástavky pro úly. V dílně jsme pak vyrobili včelí průsvit na okno. Odpoledne jsme při zpěvu vyráběli máčené svíčky, za mohutného dýmání zkontrolovali úly, zahlédli královnu a zahráli si několik her na hřišti.


Středa 12. 7.

Dopoledne jsme smontovali nástavky, které jsme v předchozím dni natírali, a vydali se opět do lesa a na pole pro přírodniny na hmyzí domečky. Po cestě jsme hráli na "medvěda", pozorovali čmeláky a bojechtiví táborníci uskutečnili malou bodlákovou přestřelku. Po obědě a pohádce jsme si všichni odpočali, abychom ke včelkám šli v plné síle a dobře naladění. Odpoledne jsme se vydali pro med ke včelkám, odnesli jsme část naplněných pláství a za velkého žvýkání medové žvýkačky proběhlo odvíčkování pláství a vytáčení medu. Děti poslouchaly medový déšť a střídaly se u kliky medometu. Někteří táborníci již začali pracovat na výrobě hmyzího domečku.

Čtvrtek 13. 7.

Dopoledne jsme si povídali o včelách a jejich životě, hráli jsme hry na hřišti, vyrobili jsme si těsto na medové perníčky a vykrajovali jak diví. Před obědem si ještě děti namalovaly etiketu na svůj med. Po obědě a každodenní pohádce jsme vyráběli papírové modely různých pláství (medové, pylové, plodové)a pro všechny malé i větší bolístky si každý udělal propolisovou mastičku. Pro mlsné jazýčky byla připravená ochutnávka pylového chlebíčku a nakonec každý s větší či menší pomocí dodělal hrubou stavbu svého hmyzího domečku. Den jsme zakončili hrami na hřišti a v přilehlých křovinách.

Pátek 14. 7.

Po ránu jsme se vydali na slavnostní stáčení medu a nakreslili jsme si obrázek na bavlněnou tašku pro poklady, které za celý týden pod rukama pilných učedníků vznikaly. Před obědem jsme se vydali do lesa pro klacky na odpolední opékání hadího těsta. Po obědě a nezbytných pohádkách jsme šli ořezávat klacky, plnit hmyzí domečky, ochutnávat upečené perníčky a připravit oheň, který nakonec pohltil zbytek přírodnin, jež nepojmuly hmyzí domečky. Nakonec byli všichni táborníci uvedeni do stavu včelařských učedníků, a na důkaz dostali květinovou medaili na památku.

Všechny fotky z této akce jsou pro účastníky k dispozici na: 

https://srdcevcele.rajce.idnes.cz/primestsky_tabor_2017/
jméno: vcely2017
heslo: jak říkají děti z včelařských kroužků hlavnímu včelařovi?